Ljudi često oldaze na križni put, ne samo za vrijeme korizme, nego i za vrijeme hodočašća, međutim koliko znamo o podrijetlu i nastanku obilaska križnog puta te o začetniku i svim oblicima križnog puta? Križni put je jedna pobožnost, jedan dubok osoban odnos s Bogom i iskustvo Boga. To je kršćanski spomendan Isusove muke i smrti, od trenutka kada su Isusa osudili na smrt, sve do polaganja njegova tijela u grob. Pomoću ove pobožne vježbe vjernici sućutno prolaze posljednji dio puta kojim je prošao Isus tijekom ovozemaljskog života, put od Maslinskog brda do brda Kalvarije. Korizmeno razdoblje se završava sa vazmenom trodnevljem koji se sastoji od Velikog četvrtka, Velikog petka te od Velike subote, a križni put se slavi u petak prije Uskrsa.  Crkva vjeruje, da svatko tko aktivno sudjeluje u pobožnosti križnoga puta dobiva brojne milosti i potpun oprost grijeha.